Cable Cat. 6 U/FTP
APPLICATIONS
Data cable for structured premesis cabling.
For the transmission of digital and analogue voice, video and data signals.
- 1000BASE-TX (Gigabit Ethernet)
- 1000BASE-T (Gigabit Ethernet)
- 100BASE-TX Fast Ethernet
- 10BASE-T Ethernet
- Voic
| CABLE CONSTRUCTION | |
| Type | Cat6 FTP |
| Conductor | 0.57mm Pure Bare copper conductor |
| core | Pairs twisted together, pairs are twisted with a star-shaped separator. |
| Shielding | Al-Pet Foil 100% Coverage |
| Outer jacket | PV |
| Ground Wire | Tinned Wire |
| Color | Grey |
| Box Roll | 305m |
| ELECTRICAL PARAMETERS | Test Fluke |
| Category | Cat.6 |
| GBit/s | Up to 1 Gbit/s |
| Conductor Resistance | 95 Ω / km |
| Impedance at 100 MHz, ±5Ω | 100 Ω |
| Test Voltage | 1000V |
| Operation Temperature | -20 °C ~ +60°C |
| Frequency | 250MHZ |