Cable Cat. 7 S/FTP
APPLICATIONS
| CABLE CONSTRUCTION | |
| Conductor | 0.67MM electrolytic copper conductor |
| Insulation | Foam/Skin PE Insulation |
| core | Pairs twisted together, pairs are twisted with a star-shaped separator |
| Inner-Shield | Aluminum Foil for each individual pair |
| Outer jacket | PV , LSZH |
| Ground Wire | Tinned Copper Wire |
| Color | Grey , orang |
| Roll Wood | 305m ,500m |
| ELECTRICAL PARAMETERS | |
| Category | Cat.7 |
| GBit/s | Up to 10 Gbit/s |
| Conductor Resistance | 9.38 Ω / 100m |
| Impedance at 100 MHz, ±5Ω | 100 Ω |
| Test Voltage | 1000v |
| Operation Temperature | -20 °C ~ +60°C |
| Frequence | 600MHZ |