Cable Cat. 6A S/FTP
APPLICATIONS
IEEE 802.3: 10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T, 10GBase-T, IEEE 802.5 16 MB, ISDN, TPDDI, ATM Power over Ethernet (PoE) / PoE+. These cables are used in data communication networks with 500 MHz bandwidth capacity.
| CABLE CONSTRUCTION | |
| Conductor | 0.67MM electrolytic copper conductor |
| Insulation | Foam/Skin PE Insulation |
| core | Pairs twisted together, pairs are twisted with a star-shaped separator |
| Inner-Shield | Aluminum Foil for each individual pair |
| Braid | Braid & Foil 100% Coverage |
| Ground Wire | Tinned Wire |
| Color | Grey , Orange |
| Roll Wood | 305m ,500m |
| ELECTRICAL PARAMETERS | |
| Category | Cat.6A |
| GBit/s | Up to 10 Gbit/s |
| Conductor Resistance | 9.3 Ω / 100m |
| Impedance at 100 MHz, ±5Ω | 100 Ω |
| Test Voltage | 1000V |
| Operation Temperature | -20 °C ~ +60°C |
| Frequence | 500MHZ |