Cable Cat. 6 U/SFTP outdoor With SLING and Power
| CABLE CONSTRUCTION | |
| Conductor | 0.57mm Pure Bare copper conductor |
| core | Pairs twisted together, pairs are twisted with a star-shaped separator |
| Inner-Shield | An Aluminum Foil Screen Around All Pair |
| Braid | Braid Foil 100% Coverage |
| Outer jacket | 2Jacket |
| SLING | With Messenger Cable |
| Power cable | 2 C Power |
| Ground Wire | Tinned Copper Wire |
| Color | Grey , Black |
| Roll Wood | 305m , |
| ELECTRICAL PARAMETERS | |
| Category | Cat.6 |
| GBit/s | Up to 1 Gbit/s |
| Conductor Resistance | 95 Ω / km |
| Impedance at 100 MHz, ±5Ω | 100 Ω |
| Test Voltage | 1000V |
| Operation Temperature | -20 °C ~ +60°C |
| Frequence | 250MHZ |